top of page

PEŁNA SPRAWNOŚĆ PO OPERACJI


Bardzo często trafiają do naszego gabinetu pacjenci po zabiegach rekonstrukcji więzadeł krzyżowych, operacjach założenia endoprotezy biodra, kolana, po różnych zabiegach artroskopowych, którzy nie mieli pojęcia, że do fizjoterapeuty warto przyjść jeszcze przed zabiegiem. Otóż najlepszym i najszybszym sposobem powrotu do pełnej sprawności po operacji jest odpowiednie przygotowanie się do niej. Chodzi tutaj o odpowiednie przygotowanie ciała oraz o zmniejszenie poziomu stresu związanego z zabiegiem.


Rehabilitacja przedoperacyjna-po co?


  • Znieczulenie, unieruchomienie, pobyt w szpitalu to duże wyzwanie dla osoby która najczęściej w oczekiwaniu na operację jest już osłabiona. Odpowiednie ćwiczenia, masaż i rehabilitacja prowadzone jeszcze przed operacją wzmacniają mięśnie, zmniejszają ból, zwiększają świadomość ruchu i znacząco przyspieszają regenerację po zabiegu.


  • Podstawowym zadaniem jest przywrócenie równowagi mięśniowej: zwiększenie siły mięśni osłabionych, rozciągnięcie struktur przykurczonych i rozluźnienie mięśni zbyt napiętych. Dotyczy to zarówno kończyny, która będzie operowana jak i reszty ciała. Do szybkiego powrotu do sprawności potrzebujemy sprawnej „zdrowej kończyny”, która jest mocno przeciążona w oczekiwaniu na operację „chorej kończyny”.To samo dotyczy się kończyn górnych, które muszą być silne, gdy jest potrzeba poruszania się o kulach.


  • Rehabilitant pracuje również nad utrzymaniem prawidłowych zakresów ruchów w stawach. Im lepiej przygotowane ciało do operacji, tym szybszy powrót do pełnej sprawności po zabiegu.


  • Ćwiczenia przed zabiegiem nie tylko wzmacniają nasze ciało, ale również zwiększają świadomość ciała, świadomość w ruchu. Fizjoterapeuta uczy jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia pooperacyjne. Dzięki temu tuż po operacji, kiedy czujemy jeszcze ból, mamy opuchliznę w miejscu operowanym i jesteśmy słabi. łatwiej nam poruszać się o kulach oraz lepiej wykonujemy ćwiczenia


  • Zdobyta wiedza, świadomość swoich ograniczeń oraz dobrze przygotowane ciało do operacji znacząco zmniejszają poziom lęku i niepewności wywołanych oczekiwaniem na operację i pobyt w szpitalu. Wiem co mnie czeka, wiem co mogę robić po operacji, a jakich czynności (ruchów) muszę unikać, moje ciało jest silne i elastyczne-nie mam się czego bać.Zachęcamy do skorzystania z usług fizjoterapeuty jeszcze przed planowanym zabiegiem, by powrót do pełnej sprawności był szybki, bezpieczny i efektywny. My oczywiście zapraszamy wszystkich zainteresowanych do Centrum Fizjoterapii Spine w Luboniu.


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page